تشخیص انواع لوله های مختلف

تشخیص انواع لوله های مختلف

چگونه می توان انواع مختلف لوله ها را تشخیص داد.

 

برای  یک پروژه لوله کشی که خودتان انجام می دهید ، باید بدانید که چگونه انواع مختلف لوله ها را تشخیص دهید. شناخت انواع مختلف لوله در خانه شما برای دانستن روش درست تعمیر بسیار حیاتی است.

متداول ترین لوله هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند ، مس ، PVC یا ABS هستند. با این حال ، هنگام برخورد با خانه های قدیمی ، ممکن است با تعدادی دیگر از موارد لوله کشی روبرو شوید.

به عنوان مثال: خانه های ساخته شده قبل از ۱۹۶۰ از سیستم های لوله های فولادی گالوانیزه یا چدن استفاده می کردند.

در اینجا نگاهی گذرا به لوله هایی میکنیم که معمولاً در خانه ها استفاده می شود:

چدن:

معمولاً قبل از سال ۱۹۶۰ برای تخلیه عمودی ، پشته های تخلیه و گاهی خطوط افقی تخلیه استفاده می شود. چدن با دوام است ، اما با گذشت زمان می تواند زنگ بزند. برای تعویض بخشهای زنگ زده با پلاستیک (PVC یا ABS) و اتصالات انتقال صحیح ، با یک لوله کش حرفه ای تماس بگیرید.

پلاستیک:

لوله پلاستیکی به صورت ABS (اکریلونیتریل-بوتادین-استایرن) یا PVC (پلی وینیل کلراید) وجود دارد. بیشتر خانه ها از اواسط سال ۱۹۷۰ دارای لوله و اتصالات پلاستیکی هستند زیرا ارزان و آسان برای استفاده است. به راحتی اتصالات را با استفاده از آغازگر و سیمان مایع بچسبانید.

ABS:

این لوله سیاه اولین لوله پلاستیکی بود که در لوله کشی های مسکونی مورد استفاده قرار گرفت. امروزه بسیاری از مناطق ABS را در ساخت و ساز جدید مجاز نمی دانند زیرا اتصالات ممکن است شل شود. اگر می خواهید از ABS استفاده کنید با بازرس لوله کشی محلی خود مشورت کنید.

PVC:

این لوله سفید یا کرم رنگ متداول ترین لوله برای خطوط تخلیه است. این ماده قوی ، قابل لمس توسط مواد شیمیایی است و به نظر می رسد که برای همیشه ماندگار است! درجه بندی و قطر دقیقاً روی لوله مهر می شود.

برنامه ۴۰ PVC برای خطوط تخلیه مسکونی به اندازه کافی قوی است ، اما ابتدا با بازرس لوله کشی خود تماس بگیرید. لوله CPVC (پلی وینیل کلراید کلر) دارای مقاومت PVC است اما در برابر حرارت مقاوم است ، که باعث می شود در بسیاری از مناطق برای استفاده در خطوط تأمین داخلی قابل قبول باشد. از برنامه ۸۰ PVC گاهی اوقات برای خطوط تأمین آب سرد استفاده می شود ، اما در برخی مناطق مجاز نیست زیرا برای آب گرم مناسب نیست.

PEX: PEX

(پلی اتیلن متقاطع) جدیدترین لوله برای مصارف مسکونی است. نصب PEX در بسیاری از مناطق کشور آسان است ، زیرا به راحتی برش می خورد ، انعطاف پذیر است و از اتصالات فشرده سازی استفاده می کند.

با این حال ، اتصالات دائمی تر به ابزار خاصی برای جمع شدن نیاز دارند. PEX سه تا چهار برابر مس یا پلاستیک گران است.

فولاد:

لوله های فولادی گالوانیزه در خانه های قدیمی معمول است. لوله گالوانیزه قوی است اما فقط حدود ۵۰ سال دوام دارد. قبل از تعمیر ، به جای آن تعویض کنید. برای مقابله با آن با یک متخصص تماس بگیرید.

تشخیص انواع لوله های مختلف

مس:

لوله مس در برابر خوردگی مقاومت می کند ، بنابراین معمولاً در خطوط آبرسانی از لوله استفاده می شود. هزینه آن بیشتر از پلاستیک است اما دوام دارد!

دو نوع لوله مسی متداول وجود دارد:

تشخیص انواع لوله های مختلف

مس صلب که دارای سه ضخامت است. نوع M باریک ترین است اما برای اکثر خانه ها به اندازه کافی قوی است. انواع L و Type K ضخیم تر هستند و در مصارف بیرونی و تخلیه استفاده می شوند. برای برش مس سفت و سخت ، به برش چرخ ، برش لوله یا اره برقی نیاز دارید.

لوله ها معمولاً با اتصالات لحیم شده متصل می شوند، و اتصالات فشرده سازی می توانند لوله را به شیرهای خاموش متصل کنند. مس انعطاف پذیر که اغلب برای ماشین های ظرفشویی ، یخ سازهای یخچال و سایر وسایلی که به منبع آب نیاز دارند استفاده می شود.

خم شدن آسان است ، اما اگر لک شود ، باید قطعه را بریده و جایگزین آن کنید. بخشهای لوله مسی انعطاف پذیر با استفاده از اتصالات لحیم شده یا فشرده سازی به هم متصل می شوند

مبارزه با چکش های آب

یک جریان آب سریع را تصور کنید که از یک لوله باریک عبور می کند. به طور ناگهانی و غیر منتظره ، آب دریچه ای، بسته را پیدا می کند به جای آن که آب راحت به حرکت خود ادامه دهد، ناگهان آب جایی برای رفتن ندارد. همانطور که ناگهان متوقف می شود ، صدای بلند  آب به صدا در می آید و در کل خانه شنیده می شود. این صدای کر کننده به عنوان چکش آب شناخته می شود. عمل چکش کاری که راکت هولناکی را ایجاد می کند در واقع می تواند به اتصالات و اتصالات لوله آسیب برساند.

محفظه هوا یک لوله عمودی است که در حفره دیواره در نقطه نزدیک شیر آب، یا شیر قرار دارد که لوله آبرسانی از دیواره خارج می شود.

محفظه های هوا به عنوان بالشتک عمل می کنند تا از برخورد شدید آب با لوله ها جلوگیری کنند. از آنجا که هوا فشرده می شود ، شوک ناشی از حرکت سریع آب را قبل از اینکه به انتهای لوله برخورد کند ، جذب می کند.

بسیاری از سیستم های لوله کشی خانگی دارای محفظه های هوایی هستند که در آنها در مکانهای حیاتی – مانند لباسشویی و ماشین ظرفشویی – تعبیه شده است که دریچه های قطع برق به سرعت بسته می شوند. در بعضی از خانه ها ، اتاق هوا در هر مکانی که آب روشن و خاموش است – حتی توالت فرنگی – وجود دارد.

برای از بین بردن چکش آب ، باید تمام محفظه های هوا را با هوا پر کنید. شما نمی توانید اتاق های هوا را بازرسی کنید ، بنابراین هر زمان که صدای ضعیفی در لوله مشاهده کردید این روش ضروری است:

۱٫شیر اصلی تأمین آب خانه خود را خاموش کنید.

۲٫بالاترین شیر آب را در داخل خانه خود باز کنید.

۳٫کمترین شیر آب را پیدا کنید – این قسمت معمولاً در طبقه اول در جایی بیرون یا در زیرزمین است – و آن را روشن کنید تا تمام آب لوله ها کاملا تخلیه شود.

با تخلیه آب از لوله ها ، هوا به طور خودکار جایگزین آن می شود.

در لحظه تخلیه کامل آب از لوله کشی ، پایین ترین شیر را خاموش کرده و شیر اصلی را دوباره باز کنید.

هوا از خطوط افقی و عمودی آب خارج می شود و با خروج از شیرهای داخل آن پاشیده می شود. با این حال ، هوا در محفظه های هوا باقی مانده و چکش آب را از بین می برد.

بستن بندهای شل نصب شده:

گاهی اوقات در صورت شل شدن بند نصب شده روی لوله ، چکش آب ایجاد می شود. این نوارها از نوار لوله کش فلزی یا قلاب ها و آویزهای ناخن روکش دار وینیل تشکیل شده اند که لوله ها را به قاب می چسبانند.

یک بند لوله شل به لوله اجازه می دهد تا با روشن و خاموش شدن آب آزادانه در برابر اعضای قاب قرار بگیرد. برای اطمینان از اتصال صحیح و محکم لوله ها ، همه لوله های قابل دسترسی را بررسی کنید.

تنظیم فشار زیاد آب:

یکی دیگر از دلایل ضربه زدن به لوله ها فشار زیاد بیش از حد آب است. می توانید فشار آب را با تنظیم کننده فشار آب یا شیر کاهش فشار تنظیم کنید. اکثر خانه های مدرن یک رگولاتور در محلی که منبع اصلی تأمین آب به خانه وارد می شود ، نصب شده اند.

اگر تنظیم کننده ندارید ، نصب آن را در نظر بگیرید. یک تنظیم کننده فشار نصب شده به صورت حرفه ای می تواند چند صد دلار هزینه داشته باشد ، اما در طولانی مدت سرمایه گذاری خوبی است. (فقط افرادی که خودشان با برخی از مهارت های جدی در لوله کشی کار می کنند باید سعی کنند خود تنظیم کننده فشار نصب کنند.)

آزمایش فشار آب بدون توجه به اینکه تنظیم کننده فشار دارید مهم است. فشار آب را می توانید خودتان با استفاده از فشار سنج اندازه گیری کنید که روی یک سوپاپ شلنگ پیچ می شود. در بیشتر جوامع ، اداره آب آزمایش را بدون هزینه انجام می دهد. فشار طبیعی آب بین ۳۰ تا ۵۵ psi اجرا می شود. اگر از قبل رگولاتور دارید ، از پیچ گوشتی یا آچار برای تنظیم فشار استفاده کنید تا فشار از ۵۰ psi بیشتر نشود.

onlineloole.com

Leave Comments

Scroll